Gürültü; özellikle çarpık kentleşmenin fazla olduğu alanlarda insan sağlığı ve konforunu olumsuz yönde etkileyen büyük etkenlerden bir tanesi olarak sayılmaktadır.

Fabrikalar, havalimanları, yüksek sesle yapılan çeşitli maksatlı anonslar, trafik, disco/pub gibi mekânlar, komşu evden gelen sesler derken gürültü günlük hayatta farklı dozlarda algılanmakta ve rahatsızlık verici olduğu olmaktadır.

Ses yalıtımı ihtiyacı olan bu tür mekanlardaki istenmeyen bu gürültüler, insanları daha agresif bir hale getirerek psikolojik problemlere yol açabilmektedir.! Gürültü ile mücadelede temel olarak ses izolasyonu ve akustik düzenleme metotları kullanılıyor.

Ses izolasyonu; başlıca ev, okul ve işyeri gibi bina ve çevresinde istenmeyen sesleri izole ederek, gürültü ve zararlı etkilerinden korumak için yapılan uygulamalardır.

Ses izolasyonu hemde; kayıt stüdyoları, sinema, konser salonu, kütüphane gibi mekânlarda istenmeyen ses geçişlerini önleyerek, ideal ortamın sağlanması için uygulanır. Ayrıca; yüksek düzeyde gürültü yayan jeneratör, hidrofor, makina dairelerinin çevreye vermiş olduğu rahatsızlığı azaltmakta kullanılıyor.

Gürültü; uygun olmayan bir yapıda, farklı frekans bileşenlerine sahip, genelde zamana göre değişen ve istenmeyen seslerin tanımıdır. Ses izolasyonu ise, gürültünün insan üstünde oluşturacağı zararları ve çalışma ortamlarında yaratacağı olumsuzlukları minimuma indirmek için alınan önlemler biçiminde tanımlanabilir.

Tedavi merkezi, ofis işyeri, kütüphane gibi alanlarda düşük ses seviyesinin olması gereken alanlar mutlak olması gereken alanlardır. Stüdyolar, reji odaları, radyolar gibi ses seviyesinin düşük olması gereken alanlar, hastane ve okulların da gürültüden arındırılması gereken başlıca alanlardır.

Kütüphane, ofis-işyeri ve tedavi merkezleri gibi bazı alanlarda, düşük ses seviyesi yapılan işin olmazsa olmazlarındandır. Müzik stüdyoları, reji odaları gibi ses seviyesinin düşük olması gerekli alanların yanı sıra, hastane ve okulların da gürültüden arındırılması gerekmektedir. Bu tür mekânlarda uygun ortamı sağlamak amacıyla gürültü ile mücadele etmek birinci sırada gelmektedir.

İş yerlerinde oluşan gürültüler çalışan kişilerin iş verimini düşürmekte, bunun yanı sıra dikkat dağınıklığı ve üzücü kazalara sebebiyet vermektedir.

Öte yandan düşen iş verimliliği ile beraber, kurumlar ekonomik zarara uğramaktadır. Okullarda eğitim gören öğrencilerde de aynı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Gürültüye maruz kalan öğrenciler yaşadıkları dikkat eksikliğiyle, konsantrasyon sorunu yaşamakta, verilen bilgileri eksiksiz olarak algılayamamaktadır.

İnsanların yaşam faaliyetlerini sağlıklı bir biçimde devam ettirebilmeleri için gürültünün ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Akustik düzenleme ve ses izolasyonu kavramları ara sıra karıştırılabilmektedir. Akustik düzenleme, kapalı mekanlarda ses yansımalarının düzenlenmesi işlemine verilen isimdir. Ses izolasyonu ise, iletilen seslerin miktarını azaltmak için oluşturulabilen sistemdir.

Desibel Akustik firmamızın işinde profesyonel ekibinin yürüteceği projelendirme çalışmasının ardından yapılacak akustik ve ses izolasyon uygulamaları ile gürültü kirliliğinden kurtulabilir, yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.

Ses bariyerleri, ses yutucu süngerler, akustik kumaş panel uygulamaları, taş yünü ya da yanmaz akustik sünger üzerine akustik kumaş kaplama yöntemleri, akustik ahşap paneller, üç boyutlu akustik paneller, dekoratif akustik paneller projelerimizde ihtiyaç duyulan ses izolasyonu (ses yalıtımı) ve akustik düzenleme için kullanılacak olan araçlardır.

Desibel Akustik; uygulamalarında ses izolasyonu ve akustik düzenleme gereksinimlerini karşılayacak şekilde projelendirme yaparken, hem de mekanın görsel olarak müşterilerimizin zevkine uygun olarak tasarlanması için fikir ve öneriler sunar ve uygulamaya geçer.