Ses yalıtımı nedir?

Ses izolasyonu, bir ortamda oluşan seslerin diğer bir ortama geçiş yapmasına engel olmaktır. Gürültünün zararlı etkilerinden korunmak amacı ile ses yalıtımı yapılmaktadır. İnsanların yaşamlarına olumsuz yönde etki etmemesi adına ses yalıtımı uygulamaları yapılmaktadır.

Daha huzurlu bir hayat alanı oluşturabilmek amacı ile ses izolasyonu önemlidir. Gürültünün zararlı etkilerinden korunması gerekli olan alanların başında ( okul, yurt, konut, otel, iş yeri vb. ) yerler gelmektedir.

Yoğun iş ve işin oluşturduğu yoğun gürültünün ve sesin olduğu alanlar, jeneratör, kalorifer, hidrofor, asansör dairesi gibi alanlar ses izolasyonunun yapılması gereken alanların başında yer almaktadır.

Ses yalıtımının avantajları

İnsanların gürültünün zararlı etkilerinden korunması gereken yoğun ses temposunun olduğu alanların ne olduklarını yukarıda anlatmıştık, bu alanlarda yapılan ses izolasyonu uygulamalarının amacı oluşan seslerin başka bir ortama geçiş yapmasına engel olmaktır.

Uygulama sonrası gürültü ve ses tamamen azalacağından bu alanları ortak kullanan insanların da ruhsal yönden rahatlamaları sağlanacak ve huzurlu ve gürültüsüz bir şekilde hayatlarını idame ettirebileceklerdir.

Unutmayın! Gürültü, Medeniyet ile ters orantılıdır.! Gürültü insanlarda, davranış bozukluğu, verim düşüşü, psikolojik ve fizyolojik yönde olumsuz etkiler bırakmaktadır.